Berneńczyk – pielęgnacja

pielęgnacja

Najlepszym sposobem pielęgnacji sierści berneńskiego psa pasterskiego jest stosowanie się do poniższych wskazówek. Obejmują one przycinanie paznokci, wprowadzanie berneńskiego psa górskiego do kąpieli i pielęgnację skóry. W tym artykule dowiesz się także, jak pielęgnować skórę psa o podwójnej sierści. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Może Cię również zainteresować: Jak kąpać berneńskiego psa górskiego.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z metamorfoza-hodowla.pl

Jak dbać o sierść psa o podwójnym umaszczeniu?

Berneński pies górski o podwójnym umaszczeniu ma wyjątkową sierść składającą się z długich, gęstych włosów ochronnych, które działają jak parasolki. Włosy te są pobudzane przez określone bodźce, takie jak pobudzony lub zagrożony pies. Umaszczenie Bernera jest bardzo zróżnicowane, ale zazwyczaj jest ono czarne z rdzawymi znaczeniami. Znamiona te są najbardziej widoczne nad oczami i na policzkach psa, a na klatce piersiowej i pod ogonem pojawia się więcej rdzy.

Sierść berneńczyka jest umiarkowanie długa, może być prosta lub lekko falista. Podobnie jak u wielu innych psów, sierść ta dość często się gubi i musi być regularnie szczotkowana. Szczotkowanie pomaga zapobiegać powstawaniu kołtunów i powinno się je przeprowadzać co najmniej trzy razy w tygodniu przez cały rok. Berneńczyk to wspaniałe zwierzę domowe, które jest wspaniałym towarzyszem. Jest to również pies stróżujący, dlatego bardzo ważne jest, aby mieć na niego oko.

Wprowadzanie berneńskiego psa górskiego do kąpieli

Wprowadzanie berneńczyka do kąpieli jest dla tej rasy stosunkowo łatwym procesem. Sierść psa jest naturalnie odporna na działanie czynników zewnętrznych, więc pies będzie zrzucał bardzo mało brudu, choć nadal może wymagać kąpieli od czasu do czasu. W rzeczywistości można poznać, że berner potrzebuje kąpieli po połysku jego sierści, co daje dobre wskazówki co do tego, jak często należy go kąpać.

Rasa ta wywodzi się ze Szwajcarii, gdzie do dziś jest popularna. Do Stanów Zjednoczonych przybyła w XIX wieku, a po raz pierwszy została uznana przez American Kennel Club w 1937 roku. W 1997 roku AKC zarejestrowała 2022 bernery i 458 miotów. W 2005 roku zarejestrowano 2567 berneńczyków, a rasa skoczyła z 72. na 51. miejsce w rejestracjach indywidualnych i w księdze stadnej.

Przeczytaj:  Leonberger czy berneńczyk

Obcinanie paznokci

Podobnie jak u ludzi, u berneńskich psów górskich ważne jest obcinanie paznokci, gdy tylko urosną wystarczająco długie. Zbyt krótkie obcinanie może spowodować łatwe przebicie płytki, czyli białego, srebrnego lub bladoróżowego paska pod paznokciem. Należy unikać przycinania zbyt blisko paznokcia, ponieważ może to spowodować krwawienie. W razie przypadkowego skaleczenia można zastosować puder styptyczny, aby zatrzymać krwawienie. W każdym razie, proces ten nie powinien trwać dłużej niż tydzień.

O ile u większości psów regularne obcinanie jest w porządku, o tyle u berneńskich psów górskich paznokcie należy piłować pilnikiem elektrycznym lub cążkami. Zwykły obcinacz może być zbyt mały dla paznokci berneńczyka. Należy również pamiętać, aby obcinać tylko końcówki paznokci, ponieważ w białej części znajdują się zakończenia nerwów i naczynia krwionośne. Jeśli przypadkowo przetniesz czarny pazur, pamiętaj o użyciu pudru styptycznego lub skrobi kukurydzianej, aby zatamować krwawienie.

Choroby skóry u berneńskiego psa pasterskiego

Niewielki procent berneńskich psów górskich cierpi na schorzenia skóry. Niektóre z tych schorzeń są bardziej bolesne niż inne, takie jak dysplazja łokciowa i dysplazja biodrowa. Twój lekarz weterynarii może zalecić leczenie, które nie wymaga operacji. Inne choroby skóry mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych psa, np. nieprawidłowości powiek lub zaćma. Lekarz weterynarii może zalecić odpowiednią dietę w celu zminimalizowania bólu związanego z tymi problemami, a także może zalecić leczenie nieoperacyjne.

Jeśli Twój pies cierpi na określoną chorobę skóry, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Oprócz problemów skórnych bernery mogą być podatne na inne choroby, w tym nowotwory. Na przykład aseptyczne zapalenie opon mózgowych może być poważnym problemem i zagrażać życiu, jeśli nie zostanie natychmiast wyleczone. Może ono wystąpić u każdej rasy, ale berneńczyki są szczególnie podatne na rozwój tego schorzenia.

 

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Dysplazja u berneńczyka

Dysplazja u berneńczyka

Next Post
Czy berneńczyk może żyć w kojcu?

Czy berneńczyk może żyć w kojcu?

Related Posts