Czy berneńczyk może żyć w kojcu?

Czy berneńczyk może żyć w kojcu?

Berneński pies pasterski może mieszkać w kojcu lub na dużym podwórku. Znane są z pięknej sierści, która ma biały wzór na klatce piersiowej i błysk bieli między oczami. Choć są pięknymi zwierzętami domowymi, mają reputację psów powodujących nieprzyjemny zapach w domu. Berneńczyki zrzucają sierść w umiarkowanym stopniu przez cały rok, ale najgorszy okres na to przypada na wiosnę i jesień.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu klubchowchow.pl

Dotrzymywanie towarzystwa berneńskiemu psu pasterskiemu w kojcu

Berneński pies pasterski jest dużym, łagodnym i towarzyskim psem. Mają lśniącą sierść i efektowne umaszczenie. Choć mogą być kanapowcami, potrzebują też dużo energicznego ruchu. Trzymanie ich w kojcu przez wiele godzin doprowadzi do znudzenia i zwiększy ich skłonność do szczekania. Konieczne może być wyprowadzanie ich na codzienne, co najmniej 30-minutowe spacery.

Jeśli planujesz wypuszczać Bernera Mountain Doga z kojca, upewnij się, że ma on zapewniony kontakt z człowiekiem i odpowiednią stymulację psychiczną. Pozostawione same sobie przez dłuższy czas mogą zacząć kopać pod ogrodzeniem lub wspinać się na nie. Niektóre bernery są w stanie przepłynąć nad czterostopowym płotem, ale inne bez problemu wspinają się na sześciostopowe ogrodzenie. W takich przypadkach należy zastosować bramę ogrodzeniową z wystarczająco wysokim ogrodzeniem, aby zniechęcić berneńczyka do ucieczki.

Dotrzymywanie towarzystwa berneńskiemu psu pasterskiemu na dużym podwórku

Berneński pies pasterski to ogromny, energiczny pies, który zaciekle chroni własność swojego właściciela i przebywających w niej członków rodziny. Mimo że są bardzo czułe, potrzebują dużo ruchu, aby utrzymać się w dobrej kondycji i zapobiec niepożądanym zachowaniom. Berneńczyki wymagają codziennego szczotkowania i ćwiczeń, aby były szczęśliwe i zdrowe. Mogą być drogie w zakupie, więc upewnij się, że masz duże podwórko z wystarczającą ilością miejsca, aby Twój berneńczyk mógł się swobodnie poruszać.

Berneński pies pasterski może być doskonałym towarzyszem i chętnie spędza czas z ludźmi. Ten duży, łagodny pies ma duży apetyt i lubi przebywać wśród ludzi. Ich umiarkowany poziom aktywności i chęć zadowolenia właścicieli sprawią, że będą świetnym dodatkiem do dużego podwórka. Trzymanie berneńskiego psa pasterskiego na dużym podwórku jest najlepszym rozwiązaniem dla nowego właściciela.

Przeczytaj:  Czy berneńczyk lubi mróz?

Częste problemy zdrowotne

Berneński pies pasterski może mieć wiele typowych problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest wzdęcie, które może zagrażać życiu. Do wzdęcia dochodzi, gdy w żołądku gromadzą się gazy, a organizm psa nie jest w stanie ich uwolnić. Na szczęście u większości psów można zapobiec wzdęciom, ale u tych, u których się to nie uda, mogą one powodować wiele innych problemów. Jeśli Twój pies wykazuje objawy wzdęcia, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Podobnie, u niektórych berneńskich psów pasterskich może rozwinąć się rak. Ten rodzaj nowotworu dotyka około 65% psów tej rasy, ale wczesne wykrycie może poprawić rokowania i przedłużyć życie tych psów.

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych berneńczyków jest postępujący zanik siatkówki, który występuje, gdy komórki pręcikowe w siatkówce powoli tracą swoją funkcję. Zmniejsza to zdolność psa do wykrywania słabego światła, a także do postrzegania głębi. Może to w końcu doprowadzić do trwałej ślepoty, zwłaszcza u starszych psów. Chociaż genetyka odgrywa rolę w tym schorzeniu, możesz zminimalizować ryzyko jego rozwoju, kupując szczeniaka od renomowanego hodowcy.

Wybór berneńskiego psa pasterskiego

Rasa ta może wyrosnąć na łagodnego olbrzyma, ale potrzebuje przestrzeni do rozwoju. Chociaż zazwyczaj nie ma problemów zdrowotnych, u psów tych może wystąpić dysplazja stawów i bioder, która powoduje zapalenie stawów. Ważne jest również, aby przy wyborze berneńczyka do domu wziąć pod uwagę swój budżet. Odpowiedzialny hodowca przedstawi Ci rodowody i świadectwa zdrowia psów z miotu, a także szczegółowe informacje o ich przodkach.

Jeśli planujesz trzymać swojego berneńczyka w kojcu, upewnij się, że jest on dobrze utrzymany i że regularnie szczotkujesz mu zęby. Zapobiega to tworzeniu się kamienia nazębnego i powstawaniu nieświeżego oddechu. Berneński pies pasterski jest doskonałym wyborem do domu z dziećmi, ale należy pamiętać o zapewnieniu mu wystarczającej ilości miejsca na zewnątrz, aby mógł się wybiegać i spalić swoją energię. Aby uzyskać najlepsze wyniki, właściciele powinni używać 48-calowych klatek dla dorosłych berneńskich psów pasterskich.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
pielęgnacja

Berneńczyk – pielęgnacja

Next Post
Jakie szczepienia powinien mieć berneńczyk?

Jakie szczepienia powinien mieć berneńczyk?

Related Posts