Berneńczyk – jakie choroby występują?

Berneńczyk - jakie choroby występują?

Jakie są najczęstsze choroby występujące u psów berneńskich? W tym artykule wymieniono dysplazję łokciową psów, aseptyczne zapalenie opon mózgowych, zapalenie panostezy i histiocytozę. Istnieje jednak kilka chorób, które rzadziej występują u berneńczyków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych chorobach. Jeśli jesteś nowym właścicielem berneńczyka, ten artykuł może okazać się pomocny.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z

Dysplazja łokciowa psów

Schorzenie znane jako dysplazja łokciowa psów dotyka znacznego odsetka berneńczyków, wpływając na staw w łokciu. Choroba ta jest spowodowana zrastaniem się dwóch segmentów kostnych, zwanych kością łokciową i ramienną. Psy berneńskie są podatne na tę chorobę, dlatego wczesna diagnoza jest niezbędna do wczesnego leczenia.

Aseptyczne zapalenie opon mózgowych

Aseptyczne zapalenie opon mózgowych jest poważnym schorzeniem neurologicznym, które jest spowodowane zapaleniem błon pokrywających rdzeń kręgowy i mózg. Zakażone opony mózgowe mogą powodować wysoką temperaturę ciała i ból szyi, a nieleczona choroba może być śmiertelna. Aseptyczne zapalenie opon mózgowych jest bardzo częste u berneńczyków, ale ważne jest, aby znać objawy tego schorzenia.

Panosteitis

Jedną z najczęstszych chorób psów jest zapalenie panosteitis, które może powodować kulawiznę i ból w kościach długich kończyn psa. Choroba ta najczęściej dotyka psy dużych ras i może powodować poważne utykanie, zwłaszcza przy dotykaniu kości. W niektórych przypadkach choroba może dotyczyć wielu kości jednocześnie, powodując, że pies może stać na jednej nodze, ale nie na drugiej. W większości przypadków zapalenie panosteitis ustępuje samoistnie, chociaż lekarz weterynarii najprawdopodobniej przepisze leki przeciwbólowe, aby pomóc psu przetrwać bolesne etapy choroby.

Histiocytoza

W większości przypadków histiocytoza złośliwa jest nieuleczalna i zazwyczaj zabija psa w ciągu kilku tygodni. Jest to agresywna postać choroby, która najczęściej atakuje wątrobę i śledzionę, ale może również zaatakować płuca, skórę i obwodowe węzły chłonne. W zaawansowanym stadium może nawet zaatakować narządy wewnętrzne psa, w tym oczy.

Przeczytaj:  Czy berneński pies pasterski nadaje się dla dzieci?

Osteochondritis dissecans

Osteochondritis dissecan jest chorobą chrząstki, która dotyka wiele ras, w tym psa berneńskiego. Choroba powoduje powstanie na powierzchni stawu zgrubiałego obszaru chrząstki, zwanego płatem osteochondralnym. Zapalenie może prowadzić do bolesnego pocierania, obrzęku lub kulawizny chorej kończyny.

Chłoniak

Nowe badania wykazały, że rzadka forma raka zwana chłoniakiem może dotyczyć psów berneńskich. Choroba ta może występować zarówno u samców, jak i u samic. W badaniu przeanalizowano przypadki chłoniaka u psów berneńskich i scharakteryzowano spektrum kliniczne w tej rasie. Do klasyfikacji nowotworów wykorzystano cytometrię przepływową z barwieniem ki67.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Jakie szelki powinien mieć berneńczyk?

Jakie szelki powinien mieć berneńczyk?

Next Post
Kiedy berneńczyk zmienia sierść?

Kiedy berneńczyk zmienia sierść?

Related Posts